Szkoła Policealna do roku 2009

zawód: technik logistyk

Nr programu: 342[04]/T,SP/MENiS/2004.07.20

Szkoła policealna jest szkołą średnią zawodową o dwuletnim cyklu kształcenia, na podbudowie liceum ogólnokształcącego,  liceum profilowanego, technikum oraz technikum uzupełniającego.

Absolwent Szkoły Policealnej po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe otrzymuje dyplomu kwalifikacji zawodowej technika logistyka wraz z Suplementem do dyplomu w języku polskim i angielskim EUROPASS, opisującym kierunek kształcenia oraz nabyte umiejętności i kwalifikacje.

Nauka trwa cztery semestry i polega na opanowaniu wiadomości oraz umiejętności określonych
w podstawie programowej kształcenia w zawodzie.
Program kształcenia zawodowego jest zestawem przedmiotów zawodowych teoretycznych
i 4 tygodniowej praktyki zawodowej (4 tygodnie w semestrze III).  Uzyskane kwalifikacje uprawniają do wykonywania takich zawodów jak:

• technik logistyk,
  • spedytor,
  • magazynier,
  • zaopatrzeniowiec,
  • agent celny,
  • organizator i dyspozytor transportu drogowego,
  • ekspedytor,
  • specjalista ds. organizacji i rozwoju handlu, specjalista ds. pakowania i opakowań.

Absolwent po ukończeniu edukacji będzie miał wykształcone następujące umiejętności zawodowe:

• Stosowanie terminologii z zakresu logistyki, opisującej zagadnienia dotyczące przepływu towarów i informacji,
  • Planowanie, organizowanie, realizowanie i kontrolowanie zadań logistycznych środkami transportu lądowego, lotniczego i wodnego,
  • Interpretowanie i stosowanie przepisów prawa oraz norm dotyczących różnych środków transportu,
  • Zarządzanie zapasami, opakowaniem, transportem i tworzenie planów dostaw, oraz prowadzenie gospodarki magazynowej,
  • Sporządzanie dokumentów logistycznych w języku polskim i obcym: zamówień, umów, faktur, polis ubezpieczenia, reklamacji oraz dokumentacji finansowo ? księgowej,
  • Przygotowanie i wykorzystywanie taryf przewozowych i spedycyjnych,
  • Kalkulowanie kosztów usług logistycznych,
  • Stosowanie systemów identyfikacji towarów,
  • Rozliczanie należności i zobowiązań ze spedytorami, ubezpieczycielami, kontrahentami krajowymi i zagranicznymi,
  • Zarządzane i wykorzystanie obiektów i urządzeń infrastruktury miejskiej,
  • Wykorzystanie i obsługa zintegrowanych systemów informatycznych w logistyce.

Umiejętności i treści kształcenia są  zgodne z wymaganiami w zakresie możliwości uzyskania przez techników logistyków certyfikatu w ramach Europejskiego Systemu Certyfikacji Logistyków.

Umiejętności praktyczne są kształtowane szkole w nowoczesnym, dobrze wyposażonym  Laboratorium edukacji zawodowo- językowej  utworzonym ze środków funduszu Phare i środków Miasta Chorzów.